Tule eest kaitsmine

Võib juhtuda, et hoonete kontrolli teostav asutus tahab, et Te paigaldaksite akendele tulekindlad klaasid, et tulekahju korral naabermajad kahjustada ei saaks ka siis, kui talveaed on vaatega aiale. Tulekindel klaas on tihti kohustuslik niisugustele hoonetele nagu residentsid, hotellid või külalistemajad, kus peavad olema turvalised alad või väljapääsuteed.

Tulekindla klaasi vastupidavusvõimet väljendatakse ajaperioodides erinevate omaduste jaoks. Kõige tavalisem on ‚terviklikkus', mis tähendab aega, mille vältel klaas hoiab tagasi leegid ja kuumad gaasid. Eeskirjade kohaselt on minimaalne aeg 30 minutit. Teine nõue on ‚isolatsioon’, mille väikseim ajaperiood on ka 30 minutit. Isolatsioon on klaasi võime tagasi hoida tule kuumust ning säilitada temperatuur alla teatud piiri.

Pilkington on juba rohkem kui 100 aasta jooksul valmistanud rea turgu juhtivaid tooteid, mis sobivad ka kõige nõudlikematele olukordadele ning jätkab ka nende toodete arendamist vastavalt muutuvatele nõudmistele.

Pöörake tähelepanu sellele, et paigaldatud süsteemi nõuetekohasuse tagamiseks tuleb igasugune tulekindel klaas paigaldada raami, mis klaasiga kokku sobib. Tulekaitsetoodete kujundamine ja paigaldamine tuleks jätta asjatundjate hoolde.

Kaitse õnnetuste eest

Õigesti valitud ja paigaldatud klaas on ideaalne valik kodude erinevate valdkondade jaoks, näiteks uksed, vaheseinad, rõdud ja balustraadid. Veenduge, et olete klaasi valimisel iga rakenduse jaoks asjatundjatega konsulteerinud.

Kohtades, kus klaasi on kasutatud laes, madalal kõrgusel või ustes, akendes ja ekraanides ning nende ümbruses peab klaas olema vastavuses Briti standarditele, et tagada kaitse juhuslike kokkupõrgete korral, näiteks laps võib vastu ust joosta. Olemas on kolme tüüpi turvaklaasi:

* Karastatud klaas, mis on kuni viis korda tugevam kui tavaline klaas ning puruneb väikesteks ohututeks terataolisteks tükkideks.
* Lamineeritud klaas koosneb kahest klaasikihist, mida hoiab koos läbipaistev plastikust vahekiht. Kui klaas puruneb, siis jääb see paigale ning vähendab vigastuste ohtu.
* Traatidega turvaklaasil on klaasi sisse kinnitatud traadist võrk, mis purunemisel käitub nagu lamineeritud klaas.

Klaasi auskoht ja suurus määravad kasutatava klaasi löögikindluse taseme. Paluge nõu kohalikult klaasijalt või klaasimüüjalt. Kahtluse korral nõudke enamus kohtadesse BS6206 klass B või A või BS EN 12600 klass 2 või 1 klaasi. Kui klaasi ülesandeks on kaitsta põrandate kõrguste vahet, näiteks rõdudel või treppidel, tuleb arvestada lisatingimustega.

Kaitse õnnetuste eest - takistused
Kodus on mitmeid kohti, kus võib takistusi kasutada. Takistusi kasutatakse kõrguste vahede eest kaitsmiseks. Kodudes on kõrguste vahe, millel peab takistus olema määratud standardi BS6180 järgi (600mm). See võib tunduda väga suure vahena, kuid majaelanikud on tavaliselt oma kodu planeeringuga tuttavad. Ka väiksemate kõrguste vahede kaitsmiseks võib takistusi kasutada. Takistus peab suutma kanda koormust, mis on määratus teises standardis. Koormus sõltub teadvustatud riskist. Välised rõdud peavad vastu pidama palju suuremale koormusele kui näiteks sisemised trepid ja rõdud. Klaasist takistuste eeliseks on see, et neist näeb läbi ning need lasevad valgust läbi. Olemas on mitu peamist kujundust ja kinnitusmeetodit. Takistuste paigaldamisel tuleks konsulteerida asjatundjaga.

Kaitse õnnetuste eest – klaasist põrandad

Kohad, kuhu klaas on paigaldatud eesmärgiga teise ruumi nägemiseks (näiteks kaevu kate) või valguse ruumi laskmiseks võivad olla ka põrandad ning sellisel juhul peavad need suutma kanda koormust, mis on Briti standardites määratletud. Klaasi tugisüsteem on kriitilise tähtsusega klaasist põranda kestmiseks.
Klaas võib märjaks saades muutuda libedaks ja kriimustada. Neid probleeme saab lahendada klaasi pinna hõõrdumise muutmisega läbi mustri söövitamise või trükkimise klaasi pinnale. Eriti oluline on klaasist treppide hooldus. Küsige klaaspõrandate kohta nõu asjatundjatelt ning olge valmis selleks, et Teile soovitatakse suhteliselt paksu klaasi, mis võib kalliks osutuda.

Mürataseme vähendamine

Erilised klaasist vaheseinad sobivad suurepäraselt kaitseks näiteks arvutimängudest või televiisorist tuleva müra summutamiseks. Klaasi mõju soojuse isoleerimisel, tugevusel ja müra vähendamisel on võrreldav telliskivist seinaga, kuid lisaeelisena annab klaas veel läbipaistva või erinevate dekoratiivsete efektidega hea välimuse.

Kui Te elate suure liiklusega tee, raudtee või lennutee läheduses, võite Te soovida vähendada mürataset vastuvõetavale tasemele. Selle saavutamiseks on mitmeid viise, mis sõltuvad soovitava müra vähendamise suurusest, millest üks on ka spetsiaalselt selleks otstarbeks loodud lamineeritud klaas. Uute isoleerivate klaasüksuste paigaldamine on võimalus mürataset kodus vähendada.

Enamus uusi aknaid suudavad tuuletõmbusi palju paremini kinni katta kui algsed aknad. Korralik õhukindlus võib oluliselt mürataset vähendada. Kahekihiline klaas ei pruugi heli levikut parandada, sest klaasikihid võivad olla resonantsed, kuid erineva paksusega klaasikihtide valik võib olukorda tunduvalt parandada.

Igale aknale ei sobi müra vähendamiseks paksem klaas ning seetõttu on Pilkington valmistanud Optilam Phon klaasi, mis võib anda kõrgekvaliteetsed tulemused olles samas õhuke ja kerge.

Tavaline viga, mida klaasi valimisel tehakse on püüe välist mürataset nullini viia. Ka magamistoas peaks olema teatud määral taustamüra, sest muidu kõlavad majasisesed hääled, näiteks keskküte, pealetükkivalt.

Dekoratsioon ja privaatsus

Pilkington pakub suurt valikut tooteid, millega saab oma kodule stiili lisada. Dekoratiivne klaas pakub koduse privaatsuse või pimedate nurkade valgustamise tagamiseks suurt valikut pilkupüüdvaid kujundusi. Saadaval on järgnevad klaasitüübid:

* Tekstuurne klaas, mille paneeli pinnal on reljeefsed mustrid nagu lilled või lehed;
* Satiinklaas, millel on poolläbipaistev matt viimistlus;
* Optilam I™ on lamineeritud klaas, millel on valik värvilisi vahekihte ning võimalik on ka poolläbipaistev valge klaas. Optilam I™ klaasil asub värv vahekihis ning klaasil endal on mõlemad pooled kõrge kvaliteediga, mis vähendab värvi rikkumise ohtu, mis mõnede dekoratiivsete klaaside puhul on tavaline.

Klaasi saab ka töödelda nii, et tekiks niisugused dekoratiivsed efektid nagu söövitatud muster, viltune või teemantlõige. Akende välimust saab esile tuua ka pliid sisaldavate toodete värvimise ning prismakristallide kasutamisega.

Pilkington Insulight™ üksustega saab liita kõiki neid efekte ning ka traditsionaalsemat välimust anda, näiteks pliid sisaldavate tulede või nn Gruusia rööbastega.